Strona główna / Oświata / Wiadomości

Obchody Nauczycielskiego Dnia Pamięci i Pokoju

Od 27 kwietnia 1987 r. Nauczycielski Dzień Pamięci i Pokoju wszedł na stałe do kalendarza imprez w Graboszycach. W tym roku uroczystość ta odbyła się 9 maja 2014 ri miała wyjątkowy charakter,
Nadziei uczą Ci, co na stos
Umieli rzucić Swój życia los!”
Jan Pietrzak
 
 
Od 27 kwietnia 1987 r. Nauczycielski Dzień Pamięci i Pokoju wszedł na stałe
do kalendarza imprez w Graboszycach. W tym roku uroczystość ta odbyła się 9 maja 2014 ri miała wyjątkowy charakter, gdyż wiązała się z przeniesieniem oraz poświęceniem tablicy
Jana Szklarza – nauczyciela i kierownika Szkoły Podstawowej w Graboszycach.
Obchody Nauczycielskiego Dnia Pamięci i Pokoju otworzyła Pani Dyrektor Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej – Bogumiła Chmielowska, która przywitała gości i zaprosiła na montaż muzyczno – słowny. Była to okazja do oddania hołdu polskim bohaterom - osobom wrażliwym, odważnym, wartościowym, które zginęły za wolną ojczyznę. Przywołano przede wszystkim postać Jana Szklarza, którego dzieje, a także patriotyczna postawa, między innymi nawoływanie do obrony w przeddzień wybuchu II wojny światowej, są godne naśladowania. Niejednokrotnie publiczności towarzyszyło wzruszenie, zwłaszcza gdy recytowano refleksyjne wiersze i śpiewano piosenki.
Następnie przy dźwiękach werbli wszyscy udali się do Miejsce Pamięci Narodowej, które zostało poświęcone przez księdza proboszcza – Jacka Wieczorka. Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie tablicy przez Pana Andrzeja Szklarza - syna Jana Szklarza. Potem zabrał on głos i wspominał zamordowanego ojca oraz swoje dzieciństwo spędzone w Graboszycach. Kilka refleksyjnych słów dodali także zaproszeni goście, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali, iż Nauczycielski Dzień Pamięci i Pokoju to wspaniała lekcja historii oraz okazja do przekazywania potomnym określonego przesłania, a także budowania ich tożsamości narodowej. Odczytano również list burmistrza gminy Zator oraz księdza Eugeniusza Leśniaka. Na koniec delegacje gości, władz i młodzieży złożyły w tym szczególnym miejscu kwiaty oraz zapaliły znicze. Warto dodać, iż podczas trwania uroczystości honorową wartę przy Miejscu Pamięci Narodowej pełnili harcerze i zuchy z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Graboszycach. To doniosłe dla wszystkich wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty” – hymnu szkoły.
W uroczystości uczestniczyli następujący goście: syn Jana Szklarza - pan Andrzej Szklarz z rodziną, Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP - Grażyna Ralska, Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Wadowicach - Elżbieta Kowalczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze - Stanisław Orlicki, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Okręgu Małopolskiego ZNP - Tadeusz Kasperek, Prezes Oddziału ZNP w Oświęcimiu - Anna Pieczarka, emerytowani nauczyciele - przedstawicieli sekcji emerytów ZNP w Zatorze, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz poczty sztandarowe i reprezentacje uczniów z Zatorszczyzny, poczty sztandarowe okręgu i oddziału ZNP, poczet sztandarowy OSP w Graboszycach, którzy uczcili pamięć nauczycieli – patriotów.
Utworzony:2014-05-15 13:23:59
Autor:Ilość odwiedzin: